John Packer JP133MLR Bb/F Tenor Trombone
HomeStore
Features:
  • Medium large bore tenor trombone boasts an 8" bell
  • Small shank bore measuring .525"
  • Bell ring providing a robust structure
  • Rose brass bell ensuring a full, dark sound
Specification:
  • Model: JP133MLR
  • Key: Bb/F
  • Bell Size: Rose Brass 203mm (8”)
  • Valves: 1 Rotary Valve
  • Bore: Medium Large 13.3mm (.525”)
  • Water Keys: 1
  • Body: Yellow Brass
  • Finish: Lacquer
  • Lyre Box: No
  • Mouthpiece: JP605
-65%
More Images
John Packer JP133MLR Bb/F Tenor Trombone - Image 2
Features:
Specification:
  • Model: JP133MLR
  • Key: Bb/F
  • Valves: 1 Rotary Valve
  • Water Keys: 1
  • Body: Yellow Brass
  • Finish: Lacquer
  • Lyre Box: No
  • Mouthpiece: JP605
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Model: JP133MLR